Zrzut%20ekranu%202021-04-4%20o%2012.44_e

WOLONTARIAT AKCJ MENSTRUACJI
- POMAGAJ RAZEM Z NAMI!

Szukasz wolontariatu, który pozwoli Ci rozwijać się w wybranym przez Ciebie obszarze? Chcesz działać aktywistyczne? Jesteś w idealnym miejscu - osoby, które z nami współpracują same decydują w jaki obszar walki z ubóstwem menstruacyjnym chcą się zaangażować. Jesteśmy otwarte na nowe pomysły i projekty - wszystkich traktujemy po partnersku!

KOMU BĘDZIEMY RAZEM POMAGAĆ?

Na początek skupmy się na rzeczy dla nas najważniejszej -  potrzebujących. Pomagamy osobom dotkniętym ubóstwem menstruacyjnym, należącym do różnych środowisk, wykluczonym przez społeczeństwo m.in ze względu na sytuację materialną, pozycję zajmowaną w społeczeństwie, niepełnosprawność, poglądy i inne. 


Bardzo dbamy o ich prywatność - nasza pomoc dociera do nich za pośrednictwem innych organizacji, które znają ich potrzeby i wiedzą co będzie dla nich najlepsze. 


Jednak nie ograniczamy się tylko do pomagania tym najbardziej potrzebującym -  wierzymy, że środki higieniczne są produktem pierwszej potrzeby i robimy co w naszej mocy, by były ogólnodostępne. Razem chcemy wprowadzić realną zmianę - dla wszystkich.

CZYM BĘDĘ SIĘ ZAJOMWAĆ?

Przechwytywanie.PNG

Wiesz już komu będziesz pomagać, pora więc dowiedzieć się w jaki sposób!

W Akcji Menstruacji pracujemy jednocześnie nad kilkoma projektami - wciąż jednak mając miejsce na rozwijanie nowych. Dlatego dla każdego znajdzie się tu miejsce. 

Nasza sieć wolontariuszy to grupa osób o różnych osobowościach i zainteresowaniach. Wszystkich jednak łączy chęć do pomocy, wrażliwość i pragnienie wprowadzenia ważnych zmian!

 

Zależy nam, by Twoja praca była dla Ciebie jak najbardziej rozwijająca i interesująca, dlatego decyzję o tym, czym będziesz się zajmować, chcemy podjąć wspólnie z Tobą.

Jednym z podstawowych działań wolontariuszy jest organizowanie lokalnych zbiórek produktów higienicznych oraz opieka nad Punktami Pomocy Okresowej i choć brzmi to dość zwyczajnie, zdecydowanie takie nie jest!  Każda zbiórka to osobna historia - znalezienie właściwego miejsca, uzyskanie pozwolenia, prawidłowa dokumentacja, logistyka, promocja… Jednak poza zbiórkami, możesz angażować się w inne obszary naszej działalności - wykorzystując przy tym swoje umiejętności i zainteresowania. Jesteśmy pewni, że razem odnajdziemy twoje idealne miejsce w wolontariacie Akcji Menstruacji, a nasze koordynatorki będą Cię wspierać na każdym kroku!
 

2.

ROZMOWA

ONLINE

3.

DECYZJA O DOŁĄCZENIU
DO AKCJI MENSTRUACJI

4.

PODPISANIE UMOWY WOLONTARIACKIEJ

JAK ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM?

Jeżeli jesteś gotow_y do działania, wyślij maila na adres karolina.pudelko@akcjamenstruacja.pl, w którym wyrazisz chęć włączenia się w nasz wolontariat i krótko opiszesz siebie!

Chcemy poznać Ciebie oraz Twoje umiejętności, by wspólnie zdecydować, jak najlepiej możesz wykorzystać je na rzecz Akcji Menstruacji. Odezwiemy się tak szybko, jak to możliwe, aby ustalić które działania w naszym wolontariacie są dla Ciebie najodpowiedniejsze. Zaprosimy Cię też na krótką rozmowę online, podczas której opowiemy trochę o sobie i zapytamy o Twoje oczekiwania co do wolontariatu. Nie stresuj się - nie będzie ona miała charakteru rozmowy kwalifikacyjnej, a raczej spotkania przy kawie.

 

Jeśli ostatecznie zdecydujesz się do nas dołączyć, dodamy Cię do grupy naszych wolontariuszy na Facebooku, podpiszemy umowę wolontariacką i zaczniemy działać!
 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Nie mam jeszcze 18 lat - czy mogę zostać wolontariuszem_ką?


Wolontariuszem_ką możesz zostać, kiedy ukończysz 16 lat. Jeśli nie masz 18 lat, oprócz umowy potrzebna nam będzie jeszcze zgoda Twojego opiekuna prawnego.
Ile czasu zajmuje wolontariat?


Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ zależy to, od aktywności, jaką wspólnie ustalimy, biorąc pod uwagę Twoje chęci i możliwości. Odpowiadając krótko - na wolontariat poświęcać będziesz tyle czasu, ile sobie założysz - ile chcesz i możesz zaoferować Akcji.
Czy żeby uczestniczyć w działaniach muszę uczestniczyć w spotkaniach na żywo w danym mieście?


Zdecydowanie nie! Nie martw się - większość naszych kontaktów, nie tylko w dobie pandemii, odbywa się zdalnie. Rozmawiamy ze sobą mailowo, za pośrednictwem komunikatorów czy na spotkaniach za pomocą aplikacji umożliwiających videorozmowę. Twoje działania będą skupione, w zależności od tego co ustalimy, na działaniach zdalnych lub, co bardziej prawdopodobne, na takich, które będą miały miejsce w Twojej najbliższej okolicy. Zależy nam na aktywizowaniu lokalnej społeczności, w Twojej okolicy na pewno jest coś do zrobienia!
Kto może zostać wolontariuszem_ką Akcji?


Każda osoba, która ma taką chęć i spełnia warunek wieku (ukończone 16 lat). Twoje doświadczenie w wolontariacie nie jest tak ważne jak Twoje chęci. Każdy jest u nas mile widziany!
Kiedy rozpocznę działania?


Termin rozpoczęcia działań jest ustalany indywidualnie, zależy od wielu czynników, chociażby formy działania.
Nie mam facebooka, a chce zostać wolontariuszem_ką, co robić?


Nic trudnego! By zostać wolontariuszem_ką, odezwij się do Karoliny, naszej Koordynatorki wolontariatu na maila karolina.pudelko@akcjamenstruacja.pl. Napisz parę zdań o sobie. Karolina pokieruje Cię, co dalej.
Co będę robić jako wolontariusz_ka?


Jest wiele działań na rzecz osób doświadczających ubóstwa menstruacyjnego, które można u nas realizować. Po zgłoszeniu, razem z naszą Koordynatorką ustalisz, co chcesz robić. Nie martw się, jeśli nie masz własnych pomysłów na to, w jaki sposób możesz pomóc, to żaden kłopot. Liczy się chęć do działania!
Co trzeba zrobić, by zostać wolontariuszem_ką?


By zostać wolontariuszem_ką, wystarczy że wyślesz maila na adres karolina.pudelko@akcjamenstruacja.pl. Napisz kilka zdań o sobie - o tym co lubisz i co umiesz robić. Na tej podstawie wraz z naszą Koordynatorką ustalicie, czym możesz się zajmować.

Jeśli masz swoje własne pomysły na walkę z ubóstwem menstruacyjnym - śmiało, napisz.

Nie martw się, jeśli nie wiesz, w jaki sposób chciał(a)byś pomagać - pomożemy Ci znaleźć Twoją drogę! Jeśli nadal będziesz zainteresowany/a, umówimy się z Tobą na videorozmowę (bez stresu, chcemy Cię tylko bliżej poznać!), a to już o krok od podpisania umowy wolontariackiej i działania!