top of page
2Vector.png

AKCJA MENSTRUACJA W TWOJEJ SZKOLE

Według raportów firmy Procter&Gamble (2021 i 2022), 1 na 10 uczennic w Wielkiej Brytanii i 1 na 5 w Stanach Zjednoczonych opuściła kiedyś zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Pomimo tego, że podobne badania nie zostały jeszcze przeprowadzone w Polsce, problem ten, choć pozornie niewidoczny, również istnieje. Jego najprostszym rozwiązaniem jest zapewnienie dostępu do produktów menstruacyjnych w szkole.

 

Współpracujące z nami szkoły otrzymują za darmo pudełka na podpaski

i tampony do postawienia we wszystkich łazienkach, a także zapas środków higienicznych, który regularnie uzupełniamy.

W roku szkolnym 2022/2023 z takiej formy pomocy skorzystało ponad 127 tysięcy uczących się osób menstruujących, a nasze pudełka znajdują się w 616 szkołach na terenie całej Polski!

Masz jakieś pytanie w kwestii programu? Wyślij maila na szkoly@akcjamenstruacja.pl.

AM w Twojej szkole
Group 45.png
TK-Maxx-and-Homesense-Foundation-Logo-2 (1).png

DZIĘKUJEMY ZA ZGŁOSZENIA DO PROGRAMU NA ROK SZKOLNY 2023/2024

W poniedziałek, 28 sierpnia 2023 roku odbyła się rekrutacja do programu na rok szkolny 2023/2024. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!

 

Przechodzimy do selekcji zgłoszeń - o wynikach rekrutacji każdą z placówek poinformujemy w przeciągu 2 tygodni.

Szkoły biorące udział w programie Akcja Menstruacja w Twojej szkole obowiązuje Regulamin programu.

Działasz z nami? Tutaj pobierzesz plakaty do powieszenia w Twojej szkole, materiały edukacyjne oraz grafiki na media społecznościowe.

img_0289.png
Zasób 4.png

POBIERZ PORADNIK I DOWIEDZ SIĘ JAK DZIAŁAĆ SAMODZIELNIE

Poradnik powstał przy współpracy z patronem medialnym HelloZdrowie.

JAK MOŻESZ NAM POMÓC?

Średni koszt zapewniania w szkole dostępu do produktów menstruacyjnych przez cały rok szkolny to 150 zł, a od roku szkolnego 2023/2024 chcemy dodatkowo rozpocząć działania edukacyjne, co przekłada się na dodatkowe koszty. 

 

Twoje wsparcie to szansa na dotarcie do kolejnego miejsca! Wystarczy, że wpłacisz nawet najmniejszą kwotę na konto: Fundacja Akcja Menstruacja 55 1600 1055 1899 6298 9000 0001, wpisując w tytule "Darowizna na cele statutowe" albo na zbiórkę widoczną obok. 

Pomoc finansowa to jednak nie wszystko – zachęć bliską Ci szkołę, by zgłosiła się do projektu i pomóż w ten sposób jej uczennicom!

Zasób 2.png

Od 15 marca do 31 grudnia 2024 roku Fundacja realizuje zadanie pod nazwą: ,,Zapewnienie dostępu do środków menstruacyjnych w poznańskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych".

 

Projekt polega na koordynacji i organizacji działań związanych z zapobieganiem ubóstwu i wykluczeniu menstruacyjnemu poprzez zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych środków menstruacyjnych dziewczętom uczącym się w poznańskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Miejscem realizacji zadania będą szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w Poznaniu, które nie brały udziału w podobnych edycjach zadania w poprzednich latach.

 

Zadanie o wartości 15 000,00 zł jest sfinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania.

2Vector_edited.png

TUTAJ DZIAŁAMY!

Wszystkie szkoły objęte Programem znajdziesz na poniższej mapie i liście podzielonej na województwa. Wierzymy, że razem stworzymy jeszcze więcej miejsc przyjaznych osobom uczącym się! 

 • Who can nominate a school for the Action?
  A school can be entered by a teacher, pupil, principal or parent.
 • Who can become a School Programme Coordinator?
  The School Programme Coordinator is usually a teacher appointed for this task by the school management. In our experience, assigning teachers to this role improves communication between the school and the Foundation and facilitates the continuation of the programme in subsequent years. If a male or female pupil becomes the School Coordinator, it is important to ensure that this role is transferred to another person once the pupil has left the school.
 • Can I enlist my school to the programme even though recruitment has already closed?
  Unfortunately not, but we encourage you to keep an eye on our social media where we will announce any additional recruitment for the ongoing programme.
 • My school participated in a previous edition of the programme, do I have to sign up again for future years?
  No, schools participating in previous editions of Operation Menstruation at your school or the Hey, girls! programme are automatically eligible for future years of the programme.
 • When will my school receive the menstrual packet?
  At the beginning of the year, dispatch times may be extended as we have parcels to send to almost 600 schools! During the school year, the replenishment parcel for the term will arrive within 2 weeks of us being informed that the measures have run out.
 • My school did not get into the programme, how can I fight menstrual poverty in school myself?
  1) Use our guides on proper distribution of menstrual resources in schools, which you can find on the website - they will show you step by step how you can provide resources in your school. 2) Think about how much funding your school needs, create a planned budget and present it to the Directorate and Parent Council at your school, asking for support and funding. 3) Check Heyday's offer - maybe your school would be interested in buying special dispensers for menstrual measures. 4) Organise a collection of menstrual products in your school and community - equip bathrooms with them for the whole school year. 5) Put up a poster around your school - there is a link on our website to download a Pocket Poster ready to be printed, hung in the school toilet and filled with menstrual products.

Relacje Szkolnych Osób Koordynujących program:

„Uczennice chętnie korzystają z podpasek umieszczonych w pudełkach, często też mówią, że fajne jest to, że taka mała wiejska szkoła bierze udział w takiej dużej ogólnopolskiej akcji. Myślę, że mniej się wstydzą, a czasami nawet mam wrażenie, że czują się wyróżnione, wyjątkowe, faktem, że mają okres.”
_dsc6919.jpg
_dsc6911.jpg
_dsc6814.jpg
bottom of page