top of page
2Vector.png

AKCJA MENSTRUACJA W TWOJEJ SZKOLE

Według raportów firmy Procter&Gamble (2021 i 2022), 1 na 10 uczennic w Wielkiej Brytanii i 1 na 5 w Stanach Zjednoczonych opuściła kiedyś zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Pomimo tego, że podobne badania nie zostały jeszcze przeprowadzone w Polsce, problem ten, choć pozornie niewidoczny, również istnieje. Jego najprostszym rozwiązaniem jest zapewnienie dostępu do produktów menstruacyjnych w szkole.

 

Współpracujące z nami szkoły otrzymują za darmo pudełka na podpaski

i tampony do postawienia we wszystkich łazienkach, a także zapas środków higienicznych, który regularnie uzupełniamy.

W roku szkolnym 2023/2024 z takiej formy pomocy skorzystało ponad 123 tysięcy uczących się osób menstruujących w 665 szkołach na terenie całej Polski!

Masz jakieś pytanie w kwestii programu? Wyślij maila na szkoly@akcjamenstruacja.pl.

AM w Twojej szkole
Group 45.png
TK-Maxx-and-Homesense-Foundation-Logo-2 (1).png

DZIĘKUJEMY ZA ZGŁOSZENIA DO PROGRAMU NA ROK SZKOLNY 2024/2025!

We wtorek, 20 sierpnia 2024 roku, o godz. 16:00 zakończyła się rekrutacja do programu na rok szkolny 2024/2025.


Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia! Z wynikami rekrutacji wrócimy najszybciej jak to możliwe. Prosimy o sprawdzanie skrzynek mailowych.

Szkoły biorące udział w programie Akcja Menstruacja w Twojej szkole obowiązuje Regulamin programu.

Działasz z nami? Tutaj pobierzesz plakaty do powieszenia w Twojej szkole, materiały edukacyjne oraz grafiki na media społecznościowe.

img_0289.png
Zasób 4.png

POBIERZ PORADNIK I DOWIEDZ SIĘ JAK DZIAŁAĆ SAMODZIELNIE

Poradnik powstał przy współpracy z patronem medialnym HelloZdrowie.

JAK MOŻESZ NAM POMÓC?

Średni koszt zapewniania w szkole dostępu do produktów menstruacyjnych przez cały rok szkolny to 150 zł, a od roku szkolnego 2023/2024 chcemy dodatkowo rozpocząć działania edukacyjne, co przekłada się na dodatkowe koszty. 

 

Twoje wsparcie to szansa na dotarcie do kolejnego miejsca! Wystarczy, że wpłacisz nawet najmniejszą kwotę na konto: Fundacja Akcja Menstruacja 55 1600 1055 1899 6298 9000 0001, wpisując w tytule "Darowizna na cele statutowe" albo na zbiórkę widoczną obok. 

Pomoc finansowa to jednak nie wszystko – zachęć bliską Ci szkołę, by zgłosiła się do projektu i pomóż w ten sposób jej uczennicom!

Zasób 2.png

Od 15 marca do 31 grudnia 2024 roku Fundacja realizuje zadanie pod nazwą: ,,Zapewnienie dostępu do środków menstruacyjnych w poznańskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych".

 

Projekt polega na koordynacji i organizacji działań związanych z zapobieganiem ubóstwu i wykluczeniu menstruacyjnemu poprzez zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych środków menstruacyjnych dziewczętom uczącym się w poznańskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Miejscem realizacji zadania będą szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w Poznaniu, które nie brały udziału w podobnych edycjach zadania w poprzednich latach.

 

Zadanie o wartości 15 000,00 zł jest sfinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania.

2Vector_edited.png

TUTAJ DZIAŁAMY!

Wszystkie szkoły objęte Programem znajdziesz na poniższej mapie i liście podzielonej na województwa. Wierzymy, że razem stworzymy jeszcze więcej miejsc przyjaznych osobom uczącym się! 

  • Kto może zgłosić szkołę do Akcji?
    Szkołę może zgłosić nauczyciel, uczeń, dyrektor lub rodzic.
  • Kto może zostać Szkolną Osobą Koordynującą program?
    Szkolną Osobą Koordynującą program najczęściej zostaje nauczyciel lub nauczycielka wyznaczeni do tego zadania przez dyrekcję. Z naszego doświadczenia wiemy, że powierzanie tej funkcji nauczycielom usprawnia komunikację pomiędzy szkołą a Fundacją i ułatwia kontynuację programu w kolejnych latach. W przypadku gdy Szkolną Osobą Koordynującą zostanie uczeń bądź uczennica należy zadbać o przekazanie jej obowiązków innej osobie po zakończeniu edukacji w danej placówce.
  • Czy mogę zapisać moją szkołę do programu mimo, że rekrutacja została już zakończona?
    Niestety nie, zachęcamy jednak do obserwowania naszych mediów społecznościowych, gdzie będziemy informować o ewentualnych naborach dodatkowych do trwającej właśnie edycji programu.
  • Moja szkoła brała udział w poprzedniej edycji programu, czy muszę zapisywać ją ponownie na kolejne lata?
    Nie, szkoły biorące udział w poprzednich edycjach Akcji Menstruacji w Twojej szkole lub programu Hej, dziewczyny! są automatycznie kwalifikowane na kolejne lata programu.
  • Kiedy moja szkoła otrzyma paczkę ze środkami menstruacyjnymi?
    Na początku roku czas wysyłki może być wydłużony, ponieważ mamy do wysłania paczki do prawie 600 szkół! W trakcie roku szkolnego przesyłka uzupełniająca zapas środków na dany semestr dotrze do placówki w przeciągu 2 tygodni od poinformowania nas o skończeniu się środków. Nie wysyłamy środków automatycznie!
  • Moja szkoła nie dostała się do programu, jak mogę samodzielnie zawalczyć z ubóstwem menstruacyjnym w szkole?
    1) Skorzystaj z naszych poradników dot. prawidłowej dystrybucji środków menstruacyjnych w szkołach, które znajdziesz na stronie internetowej – krok po kroku pokażą Ci, jak możesz zapewnić środki w swojej szkole. 2) Zastanów się, ile środków jest potrzebnych Twojej szkole, stwórz planowy budżet i przedstaw go Dyrekcji oraz Radzie Rodziców w Twojej szkole, prosząc o wsparcie i dofinansowanie. 3) Sprawdź ofertę Heyday - może Twoja szkoła będzie zainteresowana zakupem specjalnych dyspenserów na środki menstruacyjne. 4) Zorganizuj zbiórkę środków menstruacyjnych w szkole i społeczności lokalnej - wyposażysz nimi łazienki na cały rok szkolny. 5) Oplakatuj swoją szkołę – na naszej stronie internetowej znajdziesz link do pobrania Plakatu z Kieszonką gotowego do wydrukowania, zawieszenia w szkolnej toalecie i wypełnienia go środkami menstruacyjnymi.

Relacje Szkolnych Osób Koordynujących program:

„Uczennice chętnie korzystają z podpasek umieszczonych w pudełkach, często też mówią, że fajne jest to, że taka mała wiejska szkoła bierze udział w takiej dużej ogólnopolskiej akcji. Myślę, że mniej się wstydzą, a czasami nawet mam wrażenie, że czują się wyróżnione, wyjątkowe, faktem, że mają okres.”
_dsc6919.jpg
_dsc6911.jpg
_dsc6814.jpg
bottom of page